Ubytování v Dar el Khamlia - poušť Erg Chebbi
Maroko - Cestování po Království západu

Stravování

Maroko - Stravování

Před cestou do Maroka vás nejspíš bude každý varovat, abyste si dávali pozor na místní jídla, vodu, lidi, prostě všechno. Je pravda, že místní kuchyně je poněkud odlišná od té evropské, ale zejména ve velkých městech a přímořských oblastech se jedná o chutě docela povědomé, zejména díky španělskému a francouzskému vlivu. V restauracích a hotelích se servírují naprosto bezpečná a většinou kvalitní a chutná jídla. Nejčastějším pokrmem je "tajine", klasický marocký pokrm servírovaný v ještě horké hliněné nádobě (která také nese označení "tajine"). Většinou jde o směs masa, brambor a nejrůznějších druhů zeleniny. Ceny se pohybují od 20 do 70 dirhamů, podle restaurace a místa.

Pokud kupujete jídlo v obchodech, narazíte na obdobnou nabídku jako v Evropě. Bagety, tavené sýry (naše "Veselá kráva"), jogurty, balené vody, mléko, džusy, prostě všechno, co běžně známe. Pokud nemáte peněz nazbyt, je dobré kupovat například chutné a levné rybí konzervy. Není právě bezpečné kupovat maso, s jehož skladováním si Marokánci příliš hlavu nelámou. Například v medínách měst jako Marrákeš či Fés je běžně vidět maso visící na stáncích, olezlé mouchami.

Pokud kupujete ovoce a zeleninu, vždy je lepší je omýt. Není právě bezpečné pít vodu z kašen, studní či hotelových kohoutků, pijte raději pouze kupovanou balenou vodu. Ačkoliv Marokáncům "přírodní" voda neublíží, Evropané na ni nejsou zvyklí a může vám přivodit nepříjemné střevní potíže. Stejně jako některá jídla kupovaná přímo na ulici, která jsou sice levná a chutná, ale ne vždy ve vás vydrží dostatečně dlouho. Citlivější povahy s méně zkušeným žaludkem by se jim měly raději vyhýbat.

Marockým tradičním nápojem je mátový čaj. Je ale jiný, než jak jej známe z Evropy - je velmi silný a velmi sladký. Cukrem si muslimští Maročané nahrazují zákaz pití alkoholických nápojů, čaj je tedy díky němu velmi energeticky vydatný. Alkohol seženete pouze v restauracích a barech nebo v hotelech.

Tipy:

Pro cestu do Maroka není třeba speciální očkování a mezinárodní očkovací průkaz není na hranicích vyžadován. Při cestě do odlehlých oblastí je doporučeno očkování: hepatitis A,B a tyfus.

Lékařská péče a pojištění

V zemi je cca 50 soukromých klinik a 80 státních nemocnic poskytujících základní lékařskou péči. Zubní lékařství je na poměrně dobré úrovni, v Casablance a Rabatu je řada anglicky hovořících lékařů. Podle mezistátní dohody, uzavřené mezi Českou republikou a Marokem, poskytují státní zdravotnická zařízení nezbytnou první pomoc českým turistům zdarma. Ve vážnějších případech je třeba vyhledat ošetření na specializované soukromé klinice, kde se náklady na jeden pobytový den pohybují kolem 100,- USD. Z tohoto důvodu se doporučuje českým turistům, aby před svou cestou do Maroka uzavřeli plné zdravotní pojištění.