Ubytování v Dar el Khamlia - poušť Erg Chebbi
Maroko - Cestování po Království západu

Jazyk

V Maroku je oficiálním jazykem arabština. Vzhledem k desítky let trvajícímu vlivu Francie a Španělska, částečně také Portugalska, se jedná o arabštinu značně ovlivněnou těmito jazyky i kulturami. Rozšířené jsou také různé berberské dialekty.

Na severu země se domluvíte arabsky, španělsky i francouzsky, s menšími výhradami také anglicky. Na jihu země už je španělština z pochopitelných důvodů méně rozšířená. V saharské poušti se mluví především francouzsky a s angličtinou příliš nepochodíte.

Ačkoliv je úředním jazykem klasická arabština, zůstává francouzština nejfrekventovanějším obchodním jazykem, obecně se mluví především marockou arabštinou. Jen velmi málo marockých obchodníků je schopno komunikovat v angličtině nebo jiném evropském jazyce. Jednání v arabském jazyce, nebo jeho alespoň částečná znalost, jsou velice ceněny, je však třeba mít na paměti, že se marocká arabština tak úplně nepřekrývá s klasickou arabštinou a Maročané z řad inteligence často mluví směsí francouzštiny a arabštiny. Prostý Maročan často není schopen přesně porozumět textu v klasické arabštině.

Tip:

Před cestou do Maroka je lepší naučit se alespoň základům arabštiny či francouzštiny.