Ubytování v Dar el Khamlia - poušť Erg Chebbi
Maroko - Cestování po Království západu

Jak se tam dostat

Maroko

V současné době neexistuje levná, rychlá a zároveň pohodlná cesta jak se dostat do Maroka. Existuje však několik možností, pokud jste ochotni přistoupit na kompromis.

První a nejpohodlnější, ale zároveň nejdražší cestou je letět z do Rabatu s Air France za cenu od 15 000 Kč výš. Je však nutné přestoupit, celkem může cesta zabrat i šest až osm hodin, z toho tři a půl až čtyři hodiny letu a zbytek čekání na přestupu.

O něco méně pohodlné je, ale mnohem levnější je najít si letecký spoj do z některého blízkého německého nebo rakouského letiště. Tam se snadno dostanete vlakem a autobusem. Například z Drážďan (cesta vlakem z do Drážďan vyjde asi na 600 Kč) létá spoj do Agadiru s přestupem v Norimberku, letenku lze sehnat i za cenu kolem 8 000 Kč. Tato možnost je ze všech nabízených relativně nejvýhodnější.

Romantické duše mohou zvolit cestu do Španělska, například do Sevilly, která ovšem také trvá tři dny, bude vás stát několik tisíc a ujede při ní několik tisíc kilometrů. Pak už stačí jen přejet trajektem do některého ze severních marockých přístavů, to jsou například Tangier (či také Tanger), Melilla, nebo španělské území Ceuta (Sebta). Vzhledem k tomu, že hranice Maroka s Alžírskem jsou již od počátku 90. let uzavřeny, je jedinou možností, jak se do Maroka dostat například z Tunisu letecká doprava.

Poslední, nejméně pohodlnou a nejextrémnější, ale na druhou stranu také nejvíc dobrodružnou a nejlevnější cestou je stopování. Stopujete na od nás na jih , cesta může zabrat dva i tři dny, ale stačí pak zaplatit pouze za trajekt přes Gibraltarský průliv.

Upozornění:

Při cestě do Maroka není třeba vízum, vízová povinnost byla od 1.1. 2005 pro návštěvníky z EU zrušena

Pro turisty je nepřístupná oblast je Západní Sahara. Jedná se o jednu z nejřidčeji obydlených oblastí na zemi. OSN považuje Západní Saharu stále za kolonii, dnes se o kontrolu nad tímto územím hádají Maroko a exilová vláda SADR (Sahrawi Arab Democratic Republic). Marocké bezpečnostní síly přistupují k cizincům, kteří přicestují do jižních provincií Maroka se zvýšenou ostražitostí a nedůvěrou. Turistům, kteří mají v úmyslu jih Maroka navštívit, se doporučuje informovat se na českém velvyslanectví v Rabatu na aktuální situaci.